“SEVGİ”YE KOÇLUK BAKIŞI

Şubat ayı gelince içimde garip bir heyecan duyarım. Kalbimde “sevgi” konuşmaları başlar. Sonra “sevgili” kavramını düşünmeye geçerim. Sevgi tek bir kişiye yönelen duygu olmamalı diye devam ederim. Kalbimin yeniden keşfiyle süreç akıp gider.

Öğrenci Koçluğu seanslarım sırasında değerler kartlarıyla çalışmalar yapıyorum. Hiç şaşmıyor, “sevgi” en önemli değerler arasında yerini alıyor! Benim kadar öğrencilerim de “sevgi” değerini kıymetli bir noktaya taşıyor. Yani “sevgi” o kadar olmazsa olmaz ilkemiz, vazgeçilmezimiz! Neden tek kişinin hakimiyetinde olsun ki! Peki “Sevgililer Günü”nde neden tek bir kişi beklenir? Eğer o özel kişi yoksa bu anlamlı gün neden karalama sürecine girer?

Sonra kalbime bakıyorum. O kadar çok değerli insan var ki! Hepsinin “Sevgililer Günü”nü kutlamak istiyorum. Ama nasıl? Bu konuda Japonlar bana gerekli ilhamı verdi.

Çok uzun yıllar önce Japonya’da Sevgililer Günü kutlamaları dikkatimi çekmişti. Bu aralar kızım da Japon arkadaşı Masaya ile bu konuyu konuşuyor. Japonya’da 1 gün kızlar tanıdıkları ve sevdikleri tüm erkelere, başka bir günde de erkekler aynı şekilde kızlara hediye veya kart veriyor. Masaya, çocukluğunda tanıdığı tüm kızlara beyaz (marshmallow) yumuşak şekerlerden hediye edermiş. O tek özel insana yönelik değil kutlamalar. Daha paylaşımcı, daha “sevgi” var işin içinde.

Saf sevgi’

Şahsen Masaya’nın çocukluğunda verdiği beyaz (marshmallow) yumuşak şekerler beni büyüledi. İlk önce onun icadı sandım ancak sonraki konuşmalarından öğrendiğimiz bunun genelde yapıldığı yönünde oldu. Beyaz, bana sevginin saf tarafını anlattı. Şeker, ne yazık ki çok sevdiğim bir tat, üstelik çok eğlenceli… Öte yandan bunun yumuşak olması, lokuma doğru bir yolculuğa çıkardı beni. Lokumsa, çocukluğumdaki güzel tatlara doğru yelken açmamı sağladı. Çocukken, yeni bir yer şimdikinden daha büyük, tatlarsa şimdi aynı olsa bile daha bir lezzetli hatırlanır ya… İlk kez lokum yediğimdeki mutluluk anına gittim. Yani anlayacağınız benim “Sevgililer Günü”mü güzel bir lokumla kutlayabilirsiniz. Ben oradan anlarım, saf sevginizi.

Sevgi, paylaştıkça büyüyen kapsayıcı bir değermiş gibi geliyor bana. Sevgi, aşkı da kapsar ve aşktan daha büyüktür. Evet, sevginin de rengi bazen kırmızıdır, içinde kaplara konamayacak kadar derin ve sınırsız bir enerji vardır. Harekete geçiricidir. Adım almamızı sağlar. Sihirlidir de…

Gelenek değişimi’

Evet, ısrarcı olursak kısa sürede gelenekselleşmiş, sevgilisi olmayan için kabusa dönüşen, reklamlarla çığırından çıkmış “Sevgililer Günü”ne yeni bir anlayış, yeni bir soluk getirebiliriz. Bunun için ilk adım olarak 2019 Sevgililer Günü’nde tanıdığım tüm erkeklere ve kadınlara bir kart tasarlayıp hediye edeceğim. Tek tek dağıtmam mümkün olmayacağı için telefonumdan göndereceğim ve kutlamaları yapacağım.

Sevgililer Gününüz kutlu olsun!

Son söz: Gelenekler sevgiyle değişir, güzelleşir!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir